Kamienica Schopenhauerów – Anna Sakowicz audiobook – Tajemnice Gdańska wciągają jak Motława!
Próbka audiobooka
Posłuchaj próbki, aby poczuć opowieść.
Zanurz się w osiemnastowieczny Gdańsk, gdzie piękno Dworu Artusa skrywa mroczne sekrety. Anna Sakowicz z pasją kronikarza i głosem Elżbiety Kijowskiej ożywia historię Friedy, która w kuchni Schopenhauerów marzy o wolności. Tragiczna śmierć ciotki splata jej losy z rzezimieszkami – jeden czaruje fujarką, drugi szuka skrótów do lepszego jutra. Czy kamienica skrywa mordercę? Pełna zwrotów akcji opowieść pachnie parną kuchnią i brzmi jak melodia z nabrzeży Motławy, budząc dreszcz emocji. Idealne dla tych, którzy lubią wciągające powieści historyczne. Odkryj Kamienica Schopenhauerów i rozpocznij darmowe doświadczenie słuchania na ezaudioksiazki.pl już dziś.
Opis
Szanowni Miłośnicy Literatury i Słuchacze Audiobooków,
Gdy po raz pierwszy zetknąłem się z „Kamienicą Schopenhauerów” Anny Sakowicz w interpretacji Elżbiety Kijowskiej, od razu poczułem, że to nie będzie zwykła lektura. Jako badacz literatury, który spędził niezliczone godziny na analizowaniu powieści historycznych, doceniam dzieła, które potrafią połączyć wiarygodny rys historyczny z wciągającą fabułą. Ta powieść nie tylko spełnia te oczekiwania, ale wręcz je przekracza, oferując słuchaczom prawdziwą ucztę literacką.
Osadzona w XVIII-wiecznym Gdańsku (ówczesnym Danzig) historia Friedy, młodej kobiety próbującej odnaleźć się w świecie pełnym ograniczeń społecznych, od razu przywiodła mi na myśl moje własne doświadczenia z badań nad pozycją kobiet w literaturze okresu oświecenia. Pamiętam, jak podczas pracy nad doktoratem analizowałem dzienniki mieszczek gdańskich z tamtego okresu – te same problemy, te same dylematy, które Sakowicz tak sugestywnie odtwarza w swojej powieści.
Autorka z niezwykłą dbałością o szczegóły odmalowuje świat XVIII-wiecznego Gdańska, gdzie przepych i bogactwo współistnieją z mrocznymi zakamarkami i społecznymi nierównościami. Kamienica Schopenhauerów staje się tu mikrokosmosem całego społeczeństwa – od zamożnych mieszczan po miejską biedotę. Sakowicz mistrzowsko łączy elementy powieści obyczajowej, kryminalnej i historycznej, tworząc wielowarstwową narrację, która trzyma w napięciu przez całe 11 godzin i 37 minut nagrania.
Z literaturoznawczego punktu widzenia szczególnie cenne są zabiegi autorki dotyczące konstrukcji postaci. Frieda to nie tylko „silna kobieta” – to złożona postać, której dylematy i wybory autentycznie odzwierciedlają realia epoki. Podobnie wiarygodni są męscy bohaterowie – od filozofującego rzezimieszka po młodego Arthura Schopenhauera, którego postać dodaje powieści dodatkowego, intelektualnego smaku.
Elżbieta Kijowska jako lektorka zasługuje na szczególną pochwałę. Jej interpretacja to prawdziwy majstersztyk – różnicuje głosy poszczególnych bohaterów z taką precyzją, że niemal widzi się ich przed oczami. Szczególnie udane są sceny w kuchni Schopenhauerów – Kijowska potrafi oddać nie tylko dialogi, ale i całą atmosferę miejsca, od szelestu fartucha po bulgot gotujących się potraw. Jako wykładowca akademicki często podkreślam, że dobra interpretacja audiobooka to nie tylko poprawne czytanie, ale prawdziwa sztuka aktorska – i w tym przypadku mamy do czynienia z najwyższej klasy wykonaniem.
Porównując „Kamienicę Schopenhauerów” do innych współczesnych powieści historycznych, można dostrzec pewne podobieństwa do twórczości Elżbiety Cherezińskiej, choć Sakowicz skupia się bardziej na życiu codziennym niż wielkiej polityce. W warstwie obyczajowej przypomina mi to nieco moje ulubione powieści Jane Austen, tyle że osadzone w zupełnie innym, bardziej surowym świecie gdańskich mieszczan.
Jedynym drobnym mankamentem, który mógłbym wskazać, jest pewna przewidywalność niektórych wątków romantycznych. Jednak w kontekście całej powieści to naprawdę drobiazg – fabuła kryminalna i historyczne tło są na tyle wciągające, że te niewielkie potknięcia zupełnie nie psują ogólnego odbioru.
Dla kogo będzie to idealny audiobook? Z pewnością dla miłośników dobrej literatury historycznej, osób zainteresowanych Gdańskiem i jego historią, a także dla tych, którzy szukają wciągającej opowieści z dobrze zarysowanymi postaciami. Jako nauczyciel akademicki szczególnie poleciłbym tę pozycję studentom historii i kulturoznawstwa – to doskonałe uzupełnienie podręcznikowej wiedzy o żywą, pulsującą opowieść o minionej epoce.
Słuchając „Kamienicy Schopenhauerów”, miałem nieodparte wrażenie, że Anna Sakowicz stworzyła coś więcej niż tylko powieść rozrywkową – to prawdziwe literackie dzieło, które jednocześnie bawi, uczy i skłania do refleksji. A w interpretacji Elżbiety Kijowskiej całość zyskuje jeszcze dodatkowy wymiar, stając się prawdziwą ucztą dla uszu i umysłu.
Z literackim pozdrowieniem,
Adam Nowak
Dodatkowe informacje
Autor | |
---|---|
Lektor | |
Język | Polski |
Długość | 11H 37min |