Rozgrywka. Rodzina Wenclów – Magdalena Wawrykiewicz audiobook – Polityczne bagno, mroczne sekrety i walka o władzę

Próbka audiobooka

Posłuchaj próbki, aby poczuć opowieść.

Zanurz się w mroczny świat “Rozgrywki. Rodzina Wenclów” – thrillera politycznego autorstwa Magdaleny Wawrykiewicz, który wciąga jak bagno wielkiej władzy, a głos Mariusza Bonaszewskiego potęguje dreszcz emocji. Bezwzględny karierowicz wspina się na szczyt dzięki korupcji i mafijnym układom, ale jego przeszłość kryje tajemnicę, którą zna tylko mecenas Paweł Wencel. Czy jeden człowiek rzuci wyzwanie całemu systemowi, narażając rodzinę na śmiertelne ryzyko? Słuchając, poczujesz pulsujące napięcie, jakbyś sam stąpał po cienkim lodzie politycznych intryg. Idealne dla tych, którzy lubią wciągające historie z dreszczykiem. Odkryj “Rozgrywka. Rodzina Wenclów” i rozpocznij darmowe doświadczenie słuchania na ezaudioksiazki.pl już dziś.

ID: 492363
Gatunek:

Opis

Cześć wszystkim miłośnikom dobrych thrillerów i mocnych historii! Tomasz Wiśniewski tutaj, wasz przewodnik po świecie literackich emocji.

Gdy tylko usłyszałem, że Magdalena Wawrykiewicz kontynuuje swoją serię o rodzinie Wenclów, od razu wiedziałem, że to musi być coś specjalnego. ‘Rozgrywka. Rodzina Wenclów’ to jak wejście w wir polskiej politycznej rzeczywistości, gdzie każdy krok może być ostatni, a każdy wybór – brzemienny w skutkach. I choć na moim blogu recenzuję setki książek rocznie, ta historia szczególnie zapadła mi w pamięć. Może dlatego, że jak mało która powieść potrafiła tak dosadnie pokazać, jak cienka jest granica między władzą a przestępczością w naszym kraju.

Pamiętam, jak kilka lat temu przygotowywałem cykl artykułów o polskiej literaturze kryminalnej i natknąłem się wtedy na pierwszy tom przygód Wenclów. Już wtedy uderzyło mnie, jak Wawrykiewicz mistrzowsko łączy wciągającą fabułę z głęboką analizą społecznych mechanizmów. ‘Rozgrywka’ to kwintesencja tego, co w jej pisarstwie najlepsze – mamy tu korupcję na najwyższych szczeblach władzy, mafijne układy i bezwzględną walkę o wpływy, ale też głęboko ludzkie dylematy Pawła Wencla, który musi wybrać między prawdą a bezpieczeństwem rodziny.

Akcja książki, osadzona we współczesnej Polsce, pokazuje karierę prowincjonalnego karierowicza, który dzięki nieczystym powiązaniom sięga po stanowisko ministra. Scena przetargu na autostradę to prawdziwy majstersztyk – Wawrykiewicz w kilku zdaniach potrafi oddać całą złożoność mechanizmów korupcyjnych, które niestety zbyt dobrze znamy z polskiej rzeczywistości. To nie jest fikcja oderwana od życia – to jakby ktoś wziął najgłośniejsze afery ostatnich lat i przelał je na karty powieści, dodając jeszcze więcej napięcia i emocji.

Gdy analizowałem dla mojego podcastu różne przedstawienia korupcji w polskiej kulturze – od ‘Domu złego’ Smarzowskiego po ‘Uwikłanie’ Miłoszewskiego – zawsze brakowało mi tak wyrazistego portretu świata wielkiej polityki. ‘Rozgrywka’ doskonale wypełnia tę lukę. Co ciekawe, początkowo miałem pewne obawy, gdy w trzeciej części serii głównym antagonistą okazał się Kwaśniak, a nie – jak można było oczekiwać – członek rodziny Wenclów. Ale jak słusznie zauważyła jedna z recenzentek na Storytelu, warto było słuchać do końca, bo ten zabieg autorki tylko dodaje powieści autentyzmu.

Nie sposób nie wspomnieć o fenomenalnej interpretacji Mariusza Bonaszewskiego. Ten aktor ma dar nadawania każdemu bohaterowi wyjątkowego charakteru – jego Kwaśniak to postać, którą można jednocześnie nienawidzić i podziwiać za bezwzględną skuteczność. A scena, w której Wencel odkrywa mroczny sekret polityka… Głos Bonaszewskiego doskonale oddaje tę mieszankę oburzenia, strachu i determinacji. Po latach słuchania audiobooków mogę śmiało powiedzieć, że to jedna z najlepszych interpretacji, jakie miałem przyjemność słyszeć.

Porównując ‘Rozgrywkę’ do innych dzieł z tego nurtu, warto zwrócić uwagę na jej wyjątkową aktualność. Gdy ‘Wataha’ HBO pokazywała mafijne układy w Bieszczadach, a ‘Kler’ Smarzowskiego demaskował patologie w Kościele, Wawrykiewicz sięga po temat jeszcze bardziej uniwersalny – systemową korupcję jako chorobę trawiącą całe państwo. I robi to w sposób, który nie moralizuje, ale zmusza do myślenia. To nie jest proste ‘dobrzy kontra źli’ – tu każdy wybór ma swoją cenę, a każda decyzja niesie konsekwencje.

Dla mnie, jako wieloletniego obserwatora polskiej sceny kulturalnej, szczególnie cenne było to, jak autorka wykorzystuje konwencję thrillera politycznego do pokazania głębszych prawd o naszym społeczeństwie. Te wszystkie rozmowy w gabinetach, układy w kuluarach, przetargowe machlojki – to wszystko składa się na obraz Polski, który znamy z pierwszych stron gazet, ale podany w formie, która wciąga jak najlepszy film sensacyjny.

Jedynym drobnym minusem – i tu zgadzam się z niektórymi recenzjami – jest momentami zbytnie odejście od wątku rodzinnego, który był tak silny w poprzednich częściach. Ale to naprawdę drobiazg w obliczu tego, jak świetnie skonstruowana jest cała historia. Szczególnie scena finałowa, której nie zdradzę, ale powiem tylko, że długo po odłożeniu słuchawek wciąż o niej myślałem.

Czy polecam? Absolutnie tak! To audiobook, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, a przy tym zmusza do refleksji nad stanem naszego kraju. Jeśli lubicie thrillery polityczne w stylu Miłoszewskiego albo filmy Smarzowskiego, ‘Rozgrywka’ będzie dla was prawdziwą ucztą. A interpretacja Bonaszewskiego to wisienka na torcie, która sprawia, że ta historia brzmi jeszcze bardziej autentycznie. Po wysłuchaniu od razu zapragnąłem sięgnąć po kolejne książki Wawrykiewicz – i właśnie tak powinna działać dobra literatura!

Do usłyszenia w kolejnych recenzjach – trzymajcie się ciepło i nie dajcie się korupcji! Wasz Tomasz.
Tomasz Wiśniewski

Dodatkowe informacje

Autor

Lektor

Język

Polski

Długość

14H 53min