Wataha Putina – Witold Jurasz audiobook – Portret mrocznej elity Kremla
Próbka audiobooka
Posłuchaj próbki, aby poczuć opowieść.
Odkryj wstrząsającą prawdę o ludziach rządzących Rosją u boku Władimira Putina w audiobooku “Wataha Putina”, napisanym i czytanym przez Witolda Jurasza, znanego autora “Demonów Rosji”. Kim są ci bezwzględni “bojarzy” – mordercy z luksusowymi willami czy zastraszeni technokraci? Jurasz z chirurgiczną precyzją rozkłada na czynniki pierwsze ich relacje, brudne interesy i moralną zgniliznę, malując obraz władzy niczym z mrocznego snu. Słuchając, poczujesz chłód Kremla i ciężar pytań o banalność zła. Idealne dla tych, którzy lubią zanurzać się w mroczne zakamarki polityki i historii. Odkryj “Wataha Putina” i rozpocznij darmowe doświadczenie słuchania na ezaudioksiazki.pl już dziś.
Opis
Cześć wszystkim miłośnikom mocnych literackich wrażeń i politycznych thrillerów w wersji audio!
Gdy tylko zobaczyłem nowość od XAUDIO – „Watahę Putina” Witolda Jurasza – od razu przypomniały mi się nasze dyskusje na podcastzie o rosyjskiej polityce i mechanizmach władzy. To jak spotkanie starych znajomych, tylko że tym razem w formie dźwiękowej arcyciekawej analizy Kremlowskich układów.
Autor, znany z bestsellerowych „Demonów Rosji”, zabiera nas w podróż po korytarzach władzy, gdzie każdy szept może kosztować życie, a każdy uśmiech kryje drugie dno. Jurasz z Hieronimem Gralą tworzą tandem, który rozkłada na czynniki pierwsze mechanizmy funkcjonowania współczesnej Rosji. I muszę przyznać, że słucha się tego jak najlepszego politycznego thrillera – z tą tylko różnicą, że to niestety rzeczywistość.
Pamiętam, jak kilka lat temu analizowaliśmy na blogu podobne tytuły o rosyjskiej elicie władzy. Wtedy jeszcze wielu uważało te opisy za przesadzone. Dziś, po 24 lutego 2022 roku, książka Jurasza brzmi jak prorocze ostrzeżenie. Szczególnie mocno zapadł mi w pamięć fragment o „banalności zła” w rosyjskiej codzienności – to jak echo Hannah Arendt, tylko we współczesnym, rosyjskim wydaniu.
Jako narrator, Witold Jurasz sprawdza się znakomicie. Jego głos ma tę właściwą barwę – nie za bardzo dramatyczną, ale wystarczająco dobitną, by podkreślić wagę przekazywanych informacji. Słucha się tego jak dobrego reportażu – tempo jest idealne, akcenty dobrze postawione, a pauzy odpowiednio podkreślają najważniejsze tezy. Po kilku godzinach słuchania miałem wrażenie, że siedzę na jakimś ekskluzywnym seminarium o rosyjskiej polityce.
Jeśli chodzi o konstrukcję książki, autorzy zastosowali ciekawy zabieg – zamiast suchego wyliczania faktów, dostajemy niemal literackie portrety poszczególnych „bojarów” Putina. To trochę jak współczesna wersja „Dwunastu stołków” Ilfa i Pietrowa, tylko że zamiast humoru mamy tu gorzką prawdę o ludziach, którzy decydują o losach milionów. Każdy rozdział to jakby osobne studium przypadku – od oligarchów przez generałów FSB po technokratów. I każdy z tych portretów jest przerażająco przekonujący.
Co szczególnie cenne, autorzy nie poprzestają na prostych ocenach. Pokazują złożoność relacji w otoczeniu Putina – od zależności biznesowych po rodzinne powiązania. To nie jest czarno-biały obraz, jaki często serwują media, ale pełna niuansów analiza. Jednocześnie nie ma tu usprawiedliwień – tylko zimna, reporterska precyzja.
Jeśli miałbym wskazać jakieś mankamenty, to może tylko to, że czasami odnosiłem wrażenie pewnej powtarzalności w opisach mechanizmów władzy. Ale to raczej kwestia tematu niż wykonania. Poza tym – świetna robota.
Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak naprawdę działa rosyjska machina władzy. Dla tych, którzy lubią reportaże w stylu Kapuścińskiego, ale w wersji dostosowanej do współczesnych realiów. I wreszcie – dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku Europa znów znalazła się w stanie wojny.
Porównując do innych pozycji o podobnej tematyce, „Wataha Putina” wyróżnia się właśnie tym połączeniem literackości z precyzją analizy. To nie jest kolejny „Putin – życie w reżimie”, ale raczej coś w rodzaju „Archipelagu GUŁag” naszych czasów – tyle że opisującego nie łagry, ale współczesne kremlowskie korytarze władzy.
Czy warto? Absolutnie tak. To jedna z tych książek, które nie tylko dostarczają wiedzy, ale też zmuszają do myślenia. I – co w dzisiejszych czasach szczególnie ważne – pomaga zrozumieć mechanizmy, które kształtują naszą rzeczywistość. Słuchałem jej podczas długich spacerów po Warszawie i za każdym razem wracałem do domu z głową pełną przemyśleń.
Wasz kulturożerca i miłośnik mocnych reportaży,
Tomasz Wiśniewski
PS. Jeśli szukacie więcej takich analiz, polecam też podcasty Witolda Jurasza – świetne uzupełnienie tej lektury!
Dodatkowe informacje
Autor | |
---|---|
Lektor | |
Język | Polski |
Długość | 8H 19min |